70roc
Informacja publiczna nie umieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, może być udostępniona na wniosek, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.)
Pobierz wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Wypełniony wniosek należy przesłać pod adres do korespondencji:
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83
91-755 Łódź
Ogłoszenia o zamówieniach publicznych:
Materiały zamieszczone na stroniesą dostępne na licencji
CC-BY-NC-ND3.0 Polska
Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
Klub Kuriera powstał z inicjatywy pracowników Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W założeniu ma stać się miejscem grupującym młodych ludzi zainteresowanych poznawaniem historii w sposób bezpośredni u jej źródeł. Inspiracją pomysłu była przypadająca w 2014 roku 100. rocznica urodzin Jana Kozielewskiego, bardziej znanego jako Jan Karski.
Ta niezwykła postać, której dorobek i misja były próbą ratowania moralności świata w obliczu zła i tragedii II wojny światowej jest naszym zdaniem idealnym bohaterem dla młodych, ambitnych i poszukujących Polaków. Podążając szlakami Jana Karskiego dotrzemy w miejsca związane z jego misją, przeprowadzimy wywiady ze świadkami historii. Postaramy się nieść ze sobą przekaz bazujący na prawdzie, tolerancji, wiedzy i przygodzie. Chcemy być współczesnymi emisariuszami rozwijającymi i kontynuującymi dziedzictwo tego wyjątkowego człowieka.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym projekcie. I TY ZOSTAŃ KURIEREM!
Możesz polubić Klub Kuriera na facebooku: https://www.facebook.com/KlubKuriera/
Rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości powinien być momentem nie tylko obchodów i ceremonii ale także chwilą refleksji nad współczesnym patriotyzmem.
Klub Kuriera wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom tworząc w 2018 roku program internetowy „Kurier TV.” w którym młodzież opowiada o swojej wizji polityki i patriotyzmu.
Program składa się z 6 odcinków, które w całości dostępne są na kanale Centrum Dialogu na platformie Youtube. Poszczególne odcinki mozna zobaczyć również klikająć w linki poniżej.
{youtube}nrERN4uRoJA{/youtube}
Materiały zamieszczone na stroniesą dostępne na licencji
CC-BY-NC-ND3.0 Polska
Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
W roku 2017 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana realizuje nowy projekt edukacyjny, w całości poświęcony dzieciom. Poruszamy w nim tematy związane z dzieciństwem na przestrzeni wieków, powstawaniem Praw Dziecka oraz opisujemy warunki w jakich muszą dosrastać dzieci z całego świata.
Projekt edukacyjny "Raport 2017: Dzieci" jest naszym sposobem na upamiętnienie trzech tragicznych wydarzeń z Litzmannstadt Getto.
W styczniu 1942 roku Niemcy zlikwidowali Obóz romski w Litzmannstadt Getto. 5000 Romów i Sinti z Burgenlandu (pogranicze węgiersko - austriackie) zostało przetransporotwanych do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Ponad połowę zamordowanych stanowiły dzieci do 13. roku życia.
We wrześniu 1942 roku z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof wywieziono około 15 000 osób niezdolnych do pracy. Były to dzieci do 10. roku życia oraz dorośli powyżej 65. lat. W ten sposób naziści zamienili Getto w ogromny obóz niewolniczej pracy.
W grudniu 1942 roku na terenie Litzmannstadt Getto powstał Obóz dla Dzieci Polskich, zwany potocznie Obozem przy ul. Przemysłowej. Przez obóz przeszło około 3 000 polskich dzieci w wieku od 2 do 16 lat. W tragicznych warunkach, pod okiem sadystycznych strażników, zmuszano w nim dzieci do pracy na potrzeby Wermachtu.
Rocznice tych straszliwych wydarzeń skłoniły nas do zadania sobie pytania: Czy dzisiaj przestrzegane są prawa dziecka? Czy dzieci i młodzież w ogóle znają swoje prawa?
Młodzież biorąca udział w projekcie też zmierzyła się z tymi pytaniami. Z własnej inicjatywy, popychana wrodzoną ciekawością zagłębiała się w przeróżne historie związane z prawami dziecka. Ich łamaniem i walką o ich przestrzeganie.
Efektem tych poszukiwań będą 3 numery gazety "Raport 2017: Dzieci" całkowicie wykone przez młodzież. W gazetach poruszone zostaną bardzo trudne tematy, często ignorowane przez świat dorosłych. Gazety będą dostępne poniżej.
W tegorocznym projekcie zdecydowaliśmy się zrobić krok dalej i nie zajmować się tylko terią praw dziecka. Współnie z Domami Małego Dziecka w Łodzi zajmiemy się potrzebami najmłodszych, a często już ciężko doświadczonych przez los ludzi.
Poniżej przedstawiamy kilka przykłądowych artykułów. Gazety w formie online można przeczytać w dziale PUBLIKACJE ONLINE w kategorii MULTIMEDIA.
Legend:
[ x ] Number of tree
Row number, location of the tree, type, tree species
Admission to the exhibitions at the Dialogue Center is free. Exhibitions can be viewed during the building's opening hours.
Niestety nie możecie teraz przyjść do nas, dlatego to my przenosimy się do waszych domów. Pod hasłem #centrumwdomu znajdziecie wszystko co będziemy robić dla Was online.
Znajdziecie tu wszystkie nasze vlogi, propozycje dla najmłodszych, spotkania online, webinaria, wirtualne zwiedzanie wystaw, itd. Zostańcie w domu!