Wystawy czasowe

Wstęp na wystawy w Centrum Dialogu jest bezpłatny. Wystawy można oglądać w godzinach otwarcia budynku.

Marek Edelman. Człowiek.

pink Wolnosc Edelman Fb Cover

Wystawa "Marek Edelman. Człowiek" to opowieść o bohaterze, który bohaterem nie chciał być, ale zmusiła go do tego historia. O człowieku, który za życia dowiedział się wszystkiego o śmierci i dlatego miał świadomość, jak cenna jest każda chwila życia i zawsze podejmował o nią walkę.

Marek Edelman: lekarz, działacz społeczno-polityczny, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej i tytułami doktora honoris causa wielu wyższych uczelni.

Ekspozycja, nie tylko przybliża postać samego Marka Edelmana, ale także - poprzez jego życie - przybliża odbiorcom ostatnie 100 lat historii Polski, Europy i świata. Jego poglądy i postawa życiowa mogą stać się swego rodzaju moralnym kompasem dla młodych odbiorców.

Wystawa "Marek Edelman. Człowiek" stanowi najważniejszy element obchodów Roku Marka Edelmana.

Scenariusz: Marta Skłodowska

Współautorki wystawy: Joanna Podolska (UŁ), Magdalena Kamińska

Teksty: Marta Skłodowska, Joanna Podolska (UŁ)

Redakcja: Joanna Podolska (UŁ)

Oprawa graficzna: Krzysztof Iwański

Architekt: Magdalena Bałycz

Producent: Marcin Kuropatwa

Koordynator: Magdalena Kamińska

Tłumaczenie: Dorota Dekiert

Organizator:

Centrum dialogu im. Marka Edelmana

Partnerzy:

Żydowski Instytut Historycznywyborcza.plDulux

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

 

 

Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta

Wystawa "Jesteśmy drzewami wiecznymi".

Wystawa „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta” w pierwszej części „Getto 1944“ ukazuje historię getta łódzkiego, najważniejsze miejsca i wydarzenia z jego historii. Pretekstem jest umieszczony na ścianie wielkoformatowy plan „dzielnicy zamkniętej w Łodzi”. Ekspozycja poświęcona jest losom ocalałych jego więźniów, którzy po likwidacji getta trafili do obozów, przeszli marsze śmierci, a po wojnie rozjechali się po świecie, by tam budować nowe życie.

Druga część „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta“ prezentuje biografie dziesięciu spośród ponad 640 Ocalałych z Zagłady, których symboliczne Drzewa Pamięci znajdują się w Parku Ocalałych, m.in. Lucjana Dobroszyckiego, redaktora pierwszego wydania „Kroniki łódzkiego getta”, pieśniarza getta Jankiela Herszkowicza czy pisarski Zeni Larsson, która wydała kilka książek o łódzkim getcie w języku szwedzkim. Różne były losy bohaterów. Większość z nich w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie żydowskiej dzielnicy utworzonej przez Niemców w lutym 1940 roku na terenie Starego Miasta i Bałut. W łódzkim getcie przeżyli śmierć swoich bliskich, rozpacz rozstania z rodziną, głód, potem deportacje do Auschwitz i innych obozów. Inni, np. Stefan Skotnicki, opuścili Łódź w pierwszych miesiącach wojny i wrócili tu dopiero w 1945 roku. Powojenne wybory tych, którzy przeżyli, też były różne: jedni zostali w Polsce i próbowali odbudować swoje życie, inni opuścili ojczyznę, by szukać swojego miejsca w innej części Europy czy świata. Dziś ich dzieci i wnuki mówią różnymi językami, mieszkają niemal na wszystkich kontynentach. Park Ocalałych symbolicznie ich łączy z Łodzią. I pokazuje triumf życia nad śmiercią i miłości nad nienawiścią.

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano że środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU (w tych godzinach można zwiedzać wystawy):
Wstęp do budynku i na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

poniedziałek - piątek od 11.00 do 17.00
sobota - niedziela od 12.00 do 16.00

Kalendarz

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank PKO SA 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380