JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/cdimewl/centrumdialogu.com/public_html/tst/images/stories/Przed-wojna.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/Przed-wojna
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/cdimewl/centrumdialogu.com/public_html/tst/images/stories/Wojna.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/Wojna
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/cdimewl/centrumdialogu.com/public_html/tst/images/stories/Powstania.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/Powstania
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/cdimewl/centrumdialogu.com/public_html/tst/images/stories/PRL.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/PRL
JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/klient.dhosting.pl/cdimewl/centrumdialogu.com/public_html/tst/images/stories/III RP.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/III RP

Marek Edelman

kurier 2019

O Edelmanie

Wystawa

Zdjęcia Edelmana

Przed wojną

{gallery}Przed-wojna{/gallery}

Wojna

{gallery}Wojna{/gallery}

Powstania

{gallery}Powstania{/gallery}

PRL

{gallery}PRL{/gallery}

III RP

{gallery}III RP{/gallery}

 

Materiały dla nauczycieli

już wkrótce

PODCASTY KURIER FM

{nmap}html5|||audio/kurierFM19|1||e|||1|0|1|100%|380px|84%{/nmap}

Marek Edelman

Marek Edelman fot. Sławomir Kamiński. Agencja Gazeta

 

 

 

 

 

Marek Edelman (ur. 1919 w Homlu, zm. 2009r. w Warszawie) – W czasie wojny był jednym z organizatorów Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie. Po śmierci Mordechaja Anielewicza został dowódcą powstania w getcie. Półtora roku później walczył na barykadach powstania warszawskiego. Zawsze podkreślał, że powstanie Żydów było fragmentem walki obywateli Polski z hitlerowskim najeźdźcą.

 

Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Ukończył medycynę. Został lekarzem. Nigdy nie zaakceptował komunizmu. Wielokrotnie usuwano go z pracy, w grudniu 1968 r. odmówiono mu zatwierdzenia habilitacji. Mimo to nigdy nie wyjechał z Polski. Powtarzał, że nikt nie będzie decydował za niego, gdzie i w jaki sposób ma żyć.

Pomagał prześladowanym, podpisywał protesty przeciwko bezprawiu. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, jednym z liderów „Solidarności". Internowany 13 grudnia 1981 roku, został wypuszczony po paru dniach więzienia po interwencji intelektualistów z Zachodu. W 1983 r. zbojkotował uroczystą akademię z okazji rocznicy powstania w getcie na znak protestu przeciwko delegalizacji „Solidarności". Do 1989 roku uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu.

Kiedy w Polsce działalność na rzecz demokracji przestała być konieczna, aktywnie zaczął zabierać głos na inne tematy istotne dla dzisiejszego świata. Wielokrotnie podkreślał, że obowiązkiem każdego człowieka jest udzielanie pomocy słabszym i zagrożonym. Wciągnęły go sprawy Bośni, potem Kosowa. Pomagał zarówno czynem – choćby jadąc z konwojem do Sarajewa - jak słowem. Jego apel skierowany do przywódców NATO w kwietniu 1999 roku opublikowały najpoważniejsze dzienniki.

Marek Edelman zawsze podkreślał, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za losy świata, dlatego nieustannie trzeba angażować się w sprawy trudne i niebezpieczne. Trzeba stawać po stronie tych, którzy są słabi i opuszczeni. Trzeba przeciwstawiać się złu w każdej postaci.

Wydał książki „Getto walczy" i dzieło naukowe „Zawał serca". Niedługo przed śmiercią wyszła piękna książka „I była miłość w getcie....", której współautorką była Paula Sawicka.

Historię Marka Edelmana opisała w wywiadzie-rzece „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna Krall. W 1999 r. Rudi Assuntino i Wlodek Goldkorn wydali biografię pt. „Strażnik. Marek Edelman opowiada". W 2008 r. Witold Bereś i Krzysztof Burnetko opublikowali książkę: „Marek Edelman. Życie. Po prostu".

Prof. Jan Karski, kurier polskiego państwa podziemnego, też honorowy obywatel Łodzi, powiedział o nim kiedyś: „Marek Edelman jest najszlachetniejszym z najszlachetniejszych. Jest szlachetny i mądry. A to rzadka kombinacja".

 

 

 

 

 

 

 

 

Marek Edelman, fot. Sławomir Kamiński, Agencja Gazeta                                  

mkidn  Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury

© 2020 Centrum Dialogu. Dofinansowano że środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Godziny otwarcia

GODZINY OTWARCIA BUDYNKU (w tych godzinach można zwiedzać wystawy):
Wstęp do budynku i na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

poniedziałek - piątek od 11.00 do 17.00
sobota - niedziela od 12.00 do 16.00

Kalendarz

Skontaktuj się z nami

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
biuro@centrumdialogu.com

tel. +48 42 636 38 21
      +48 506 155 911

NIP 7262636381

RIK 1/2010

REGON 101022466

NUMER KONTA BANKOWEGO
Bank PKO SA 91 1240 3028 1111 0010 3752 7380